Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   mnich_Ekologii   Kazimierz Dolny – obóz dziennikarsko-fotoreporterski
2

Kazimierz Dolny – obóz dziennikarsko-fotoreporterski

W dniach 24.06 – 04.07.2011 r. byłem na obozie w Kazimierzu Dolnym. Walory turystyczne, przyrodnicze i kulturalne tej okolicy świetnie sprzyjają twórczemu wypoczynkowi dla każdego. Kazimierz Dolny to pełne magii i czaru malownicze miasteczko położone nad Wisłą w Małopolskim Przełomie Wisły, przyciągające sławnych artystów, aktorów, pisarzy, malarzy, muzyków, fotografów i filmowców.

fot. Mateusz Stachyra
Festiwal folklorystyczny (fot. Mateusz Stachyra)

Od razu pierwszego dnia poszliśmy na rynek, gdzie odbywał się festiwal. Odbywał się 45 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Kolorowy korowód ludowych śpiewaków i muzyków, tradycyjnie przeszedł spod Kazimierskiego Ośrodka Kultury na Rynek, by tu rozgościć się na dobre. Wśród wykonawców zarówno kobiety, jak i mężczyźni, zarówno młodsi, jak i starsi – kolorowe stroje, długie spódnice, ozdobne bluzeczki, chusty i kapelusze. Można by powiedzieć – wszechobecna różnorodność i kolorystyka.

Przez trzy pierwsze dni mojego obozowania, muzyka ludowa dosięgała nas w każdej uliczce i w każdym miejscu Kazimierza Dolnego. Wycieczki można opisać jednym słowem – super. Pewna piesza wycieczka ponad 3 godzinna dała nam w kość – cały czas szliśmy wzdłuż Wisły, a później pod górę na punkt widokowy Albrechtówka. Poświęcenie było warte widoków ( zdjęcia niżej).
Do Nałęczowa pojechaliśmy autokarem, a tam odwiedziliśmy oryginalny sklep z czekoladkami Wedla i udaliśmy się na kompleks nowoczesnych basenów w SPA.

Zwiedziliśmy również przepiękny zespół pałacowo-parkowy. Odbyliśmy również wycieczkę na Górę Trzech Krzyży, pod ruiny Zamku Kazimierza Wielkiego i basztę obronną.

Kazimierz Dolny to osobliwość wśród zabytków. Jak pisze wikipedia:
Wszystkie budowle kazimierskie zostały wzniesione z miękkiego, łatwego w obróbce miejscowego wapienia. Ten materiał pozwalał na wyjątkowo bogate, pełne fantazji zdobienie fasad. Budowniczowie kamienic prześcigali się w pomysłach zdobienia, mających niewiele wspólnego z klasyczną architekturą renesansu. Kamienice były kryte stromymi dachami pochylonymi ku środkowi i osłoniętymi od ulicy niezwykle wysokimi attykami. Powierzchnię attyk również pokrywała bogata dekoracja, a górną krawędź wieńczyły kamienne pinakle i woluty. Wzniesione nad brzegiem Wisły spichrze miały wprawdzie zwykłe strome dachy dwuspadowe, ale za to szczyty od strony rzeki były również bogato zdobione.

Attyka (franc. (étage) attique, z grec. Attikos) – górny element budynku w postaci ścianki, balustrady lub rzędu sterczyn osłaniający dach. Attyka pełni dwojaką funkcję: estetyczną (przede wszystkim) jako architektoniczny element dekoracyjny oraz użytkowo-konstrukcyjną jako zabezpieczenie sąsiednich budynków przed przeniesieniem się ognia w przypadku pożaru. Pinakle (inaczej fiala, sterczyna) – w architekturze gotyckiej i neogotyckiej pionowy element dekoracyjny w postaci smukłej kamiennej wieżyczki, zakończonej od góry ostrosłupem. Woluta, ślimacznica – element architektoniczny i motyw ornamentacyjny w formie spirali lub zwoju.Jako ozdoba występował w sztuce asyryjskiej, perskiej. W okresie renesansu i baroku, w budowlach wzorowanych na stylu antycznym, stanowi najważniejszy element esownicy. Motyw złożony jest z dwóch (najczęściej jednej mniejszej i drugiej większej) wolut na kształt litery „S”.

Obozowe warsztaty dziennikarsko-fotoreporterskie

Pewnie niektórych interesuje, jak wyglądają zajęcia na warsztatach dziennikarko-fotoreporterskich?

Pierwsze lekcje zajęć z dziennikarstwa i fotoreportażu prowadzone były na łonie natury – w moim przypadku nad Wisłą. Uczyliśmy się fotografowania – wychodziły naprawdę piękne zdjęcia.

Pozostałe zajęcia odbywały się przeważnie w ośrodku – przeważnie ćwiczyliśmy dykcję (wyraźną wymowę), pisaliśmy różne opowiadania, robiliśmy wywiady z innymi uczestnikami obozu, reportaże itp.

Czy wiesz czym się różni wywiad od reportażu?

Wywiad to rozmowa (naprzemiennie zadaje się pytania) pomiędzy dwiema osobami, lub prowadzącym i grupą osób, podczas której osoba przeprowadzająca wywiad zadaje pytania w celu uzyskania pewnych informacji, dotyczących na przykład jakiegoś ważnego wydarzenia lub faktów z życia danej osoby. Wywiad jako gatunek prasowy, ma za zadanie zbieranie informacji pozostających w kręgu zainteresowania opinii publicznej.

Reportaż to gatunek publicystyczno-literacki, przedstawia rzeczywiste zdarzenie i towarzyszące mu okoliczności, autor reportażu opowiada o zdarzeniach, których był świadkiem lub których przebieg zna z relacji świadków, dokumentów lub innych źródeł. Reportaż wykształcił się w 2. połowie XIX w., co wiązało się z dynamicznym rozwojem prasy w tym czasie. Ze względu na tematykę wyróżniamy reportaże: społeczno-obyczajowe, podróżnicze, wojenne, sądowe, polityczne, popularnonaukowe. Reportaż może zawierać cytaty, wypowiedzi świadków i zdarzenia. Tematem reportażu może być wszystko, co przykuwa uwagę. Ważny jest sam problem i bohater. Reportaż można pisać w czasie teraźniejszym, co nadaje tempa relacji, wywołuje w czytelniku wrażenie obserwacji opisywanego wydarzenia Reportaż powinien cechować się obiektywizmem, rzetelnością i wiernością wobec przedstawianych osób lub wydarzeń. Z drugiej strony reportaż jest subiektywny, zawiera ocenę, opinie autora na dany temat (niekiedy jedynie sugestie). Ze względu na formę publikacji i związane z nią środki ekspresji mówi się o reportażu literackim, radiowym, telewizyjnym, filmowym i fotoreportażu.

Fotoreportaż to fotograficzna zaangażowana dokumentacja życia, najczęściej przedstawiająca historie zwykłych ludzi. Stanowi zestaw minimum 3 fotografii, ukazujących czas, miejsce, niewyreżyserowane zdarzenia i bohaterów w ich naturalnym środowisku. Powstał w USA jako odpowiedź na zapotrzebowanie utrwalania za pomocą obrazów ludzkich problemów. Fotoreportaż ma wywołać u odbiorcy reakcję, działając na jego zmysły i wrażliwość, często szokować, zwracać uwagę. Funkcja podpisu pod tego typu fotografią powinna być ograniczona i odwoływać się do cytatu lub aforyzmu. Twórca zdjęć fotoreporterskich nie aranżuje ich. Fotoreportaż musi oddawać nastrój i dramatyzm ukazywanych wydarzeń.

Zobacz krótki reportaż filmowy - ćwiczenia kolegów z innych warsztatów reżysersko-filmowych

Reportaż filmowy to film czyli utwór audiowizualny (dźwięk i ruchomy obraz), składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć.

Mieszkaliśmy w Schronisku Młodzieżowym ”Pod Wianuszkami”. W XVII w. mieścił się tu unikatowy spichlerz . Budynek położony jest w bliskiej odległości od malowniczego brzegu Wisły i słynnego kazimierskiego rynku. Widok z mojego pokoju nie był aż tak piękny, bo wychodził na spożywczaka, ale to nic. Choć trafiłem, na kumpli, którzy skasowali mi wiele zdjęć, zepsuli aparat i zakupione pamiątki, to ogólnie wychowawcy i instruktorzy wiele nas nauczyli, było bardzo fajnie. Wykwalifikowana kadra pedagogiczna sprawiła, że te niezapomniane wakacje z pewnością u wielu uczestników rozwiną zdolności twórcze tkwiące w każdym dziecku. Z obozu i warsztatów twórczych jestem zadowolony. Organizowała go firma ALMATUR.

Fotoreportaż z obozu w Kazimeirzu Dolnym:

Ten wpis czytano 4604 razy.
Dokładnie :)
Myślę,że czasem bez fotografii pewne miejsca a nawet zdarzenia zatarłyby się w pamięci.
Fotografia zdradza nie tylko piękno miejsc ale i emocje ludzi- dlatego sądząc po fotografiach myślę,że wyjazd musiał byc bardzo udany i pełen humoru
Jacek Kul - Środa, 08 Luty 2012 00:32
Moim zdaniem zdjęcia to najfajniejsze pamiątki jakie przywozi się z wakacji i podróży - można je później latami oglądać i wspominać miłe chwile, przenosząc się w czesie... :)
Renata Zarzycka - Niedziela, 10 Lipiec 2011 21:09