Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   mnich_Ekologii   Gepard – najszybszy biegacz na świecie.
4

Gepard – najszybszy biegacz na świecie.

Gepard – najszybszy biegacz na świecie.


Czy myślicie, że łatwo spotkać geparda na safari?

Gepard dawniej występował na południu, północy i zachodzie Afryki, w południowej Azji, na południu Indii i Bliskim Wschodzie. Dzisiaj z rzadka spotykane są w górach północnego Iranu i wzdłuż granicy z Turkmenią. Również afrykańskie gepardy są zagrożone.

Przez 2 tygodnie zwiedzaliśmy różne Parki Narodowe Kenii. Nie udało nam się zobaczyć „cheaaty (czyt. Czity)”. Nasz przewodnik David nie odpuści. Postanowił sobie za honor, że nie wyjedziemy z Kenii jak nie zobaczymy geparda. Wciąż przez CBradio pytał innych przewodników i zadawał pytanie: ,,gdzie można znaleźć geparda”?

Dopiero w ostatnim Parku Narodowym jaki odwiedziliśmy – w Masai Mara, ktoś przez CBradio powiedział w języku suahili, że znalazł rodzinę gepardów. David nic nam nie powiedział, ale chciał zrobić niespodziankę - szybko ruszył na przód jeepem. Zdążyliśmy – gepardy wypoczywały w wysokiej trawie. Podjechaliśmy nieco bliżej na odległość kilkunastu metrów. Ku naszemu zdziwieniu - one wcale nie uciekały. Udało nam się zrobić poniższe zdjęcie.


Gepardy zamieszkują suche sawanny, czasami porośnięte drzewami. Szuka pożywienia na sawannie. Konkuruje z takimi mięsożernymi myśliwymi jak lwy, pantery, szakale i likaony. Na swoje szczęście jest najszybszy wśród kotów.
Ten wspaniały sprinter potrafi w ciągu kilku sekund osiągnąć szybkość 72 km/h, a w punkcie kulminacyjnym nawet do 115 km/h. Nie jest zbyt wytrzymały. Po 300, 400 metrach musi się zatrzymać, by wyrównać oddech. Na dziesięć prób ataku, tylko 3-4 uwieńczone są sukcesem.

Jest równie wysoki jak lew, ale dwa razy lżejszy. Ma małą głowę, umięśnione i smukłe ciało, pokryte czarnymi i okrągłymi cętkami, dzięki którym może kryją go w sawannie.


Potrafi skoczyć na wysokość trzech metrów, ale nie umie się wspinać.

Trzy tysiące lat przed naszą erą Sumerowie chwytali gepardy, by wykorzystywać je do polowań. Według starej opowieści, mongolski władca Kulaj Khan hodował w swym letnim pałacu blisko tysiąc sztuk. W czasie polowania zakładano gepardowi kaptur na głowę i zdejmowano w chwili, gdy pojawiała się gazela. Zwierzę dostrzegało ofiarę, rzucało się na nią, przyciskało do ziemi, przytrzymując za gardło i czekało na nadejście myśliwych. W nagrodę gepard zjadał wnętrzności upolowanej zdobyczy. Ta tradycja przetrwała długie lata. Polowania z gepardami urządzali książęta rosyjscy, arabscy, hinduscy, syryjscy. Jednak w niewoli gepardy często chorowały i rozmnażały się bardzo rzadko. Mogą swobodnie żyć tylko na wolności. Polowano na nie dla pięknych skór.

Gepardów jest już niewiele - tylko ponad 10 000, zaczynając od południowo-zachodnich parków afrykańskich, a na wschodnich kończyć.

Pozdrawiam
Michał Zarzycki
http://www.michalzarzycki.pl/

Ciekawe i polecane blogi o innej tematyce >>>

Ten wpis czytano 4127 razy.
Koty są wspaniałe i marzę o tym, żeby zobaczyć je w naturze. Fajnie napisany, ciekawy tekst.
Marlena - Piątek, 25 Luty 2011 22:43
kocham koty! Dzięki opisowi moja wiedza się nieźle wzbogaciła. Piękne zdjęcia
Anita - Piątek, 04 Luty 2011 10:09
Bardzo ciekawy blog gratuluje
.Kamil - Niedziela, 21 Listopad 2010 07:35
Tak, to są wspaniałe zwierzęta, szybkie i zgrabne ale zbyt słabe żeby się obronić przed takimi drapieżnikami jak lwy czy hieny i one często im zabierają upolowaną ofiarę.Ciężko jest też im wychować młode bo kiedy np.lwy je wywęszą to natychmiast je zabijają.Mimo rekordowej szybkości i innych walorów nie mają łatwego życia.
Ewa - Sobota, 20 Listopad 2010 01:29