Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   mnich_Ekologii   W królestwie słoni
10

W królestwie słoni

W KRÓLESTWIE SŁONI
oprac. Michał Zarzycki

Czy wiesz, że w prehistorii istniało 350 gatunków słoni?

Przeżyły tylko dwa gatunki - słoń afrykański i słoń indyjski. Inne wymarły.

Prehistorycznymi przodkami słoni były między innymi mamuty, mastodonty i inne wymarłe trąbowce - Proboscidea, czyli zwierzęta, które miały trąbę i wielkie ciosy (dwa boczne kły). Ponad 60 milionów lat temu słonie i mrówkojady miały wspólnego przodka, co widać po wyglądzie mastodonta.

Niektóre gatunki słoni, takie jak mamut, wymarły kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Mamutów było kilka gatunków, z których najlepiej znany jest mamut włochaty, często przedstawiany na prehistorycznych rysunkach jaskiniowych. Ludzie z epoki kamiennej często polowali na mamuty, stąd mamuty wymarły dość niedawno - około 3,5 tys. lat temu.


Przykładowo, na drodze ewolucji, pierwsi przodkowie człowieka pojawili się dopiero 2 - 3 miliony lat temu, natomiast najstarsze trąbowce żyły przed ponad 40 milionami lat.

Kiedy ktoś mówi „słoń” lub „mamut” wyobrażamy sobie duże zwierzęta. Czy wiesz, że w różnych miejscach świata istniało kilka gatunków karłowatych słoni i mamutów o wysokości około 1 metra?
Żyły na greckiej wyspie Kreta na Morzu Śródziemnym oraz na wyspie Santa Rosa przy Kalifornii Południowej.


Słoń indyjski (Elephas maximus).

Jest bliżej spokrewniony z mamutem niż ze słoniem afrykańskim. Rozwinął się w Afryce i przewędrował do Azji, zaś w Afryce wymarł. Jest mniejszy od słonia afrykańskiego, ma od niego znacznie mniejsze uszy i bardziej wysklepioną głowę. Również jego ciosy są mniejsze niż u afrykańskiego kuzyna i nie występują u samic. To dlatego łatwiej go było udomowić przez ludzi. W starożytności słonie były wykorzystywane jako zwierzęta bojowe. Głównym przeznaczeniem słoni bojowych były szarże. Oddziały słoni uczestniczyły między innymi w bitwie nad rzeką Hydaspes (326 p.n.e.). Miała miejsce w trakcie kampanii Aleksandra Macedońskiego w Indiach.

Słoń indyjski często widoczny jest w sztuce Azji w rzeźbach, malowidłach oraz np. w budowli pałacowej jako Taras Słoni (ok. 1190 r. n.e. ) w Angkor Wat w Kambodży.


Jestem tu wraz z dziećmi z Kambodży ( 2008)

Podczas podróży po Tajlandii (luty 2008) Widziałem dużo słoni indyjskich. Odwiedziłem szkołę dla słoni w CIANG DAO. Słonie uczą się tam pomagać ludziom w ciężkich pracach, jak przenoszenie ciężkich bali drewna, układania ich na stosie i przygotowywaniue do transportu.

Do pracy słoni należy też wożenie na grzbiecie turystów.

Słonie uwielbiają wodę. Bawią się ze swoimi opiekunami podczas kąpieli w rzece. Widziałem, jak nabierają trąbą wodę i urządzają sobie oraz opiekunowi prysznic. Każdy słoń ma swojego opiekuna i przywiązuje się do niego jak do własnej rodziny. Kiedy opiekun umiera słoń nie potrafi już żyć.

Słonie z CIANG DAO w Tajlandii chętnie malują. Oto obraz jednego z tych niezwykłych artystów.

Karmiliśmy je pałeczkami trzciny cukrowej, ogórkami i bananami dlatego, że dziennie słonie bardzo dużo jedzą - muszą zjeść 150 kg pokarmu.

Czy wiesz że Tajowie prowadzą szpital dla słoni?

Poniewaz w Tajlandii słonie sa święte, kiedy zachorują jadą do specjalnego szpitala.

Granica Kambodży z Tajlandią jest zaminowana. Słonie pracujące w lasach Kambodży często trafiają na miny, które urywają im kończyny. Taki słoń jest przemycany do Tajlandii, aby Tajowie się nim zajęli i zabrali go do szpitala dla słoni. Widziałem kilka słoni z pourywanymi kończynami - w tym był malutki słonik.


Mały słonik, któremu bomba urwała prawą przednią nogę.

Słoń afrykański (Loxodonta africana)

Słoń afrykański jest największym żyjącym ssakiem lądowym. Jest większy od mamuta, prawie tej samej wielkości co mastodont, ale mniejszy niż inne gigantyczne ssaki prehistoryczne. Są to zwierzę stadne, zamieszkuje afrykańską sawannę, lasy i stepy od południowych krańców Sahary po Namibię, północną Botswanę i północną część Afryki.


Ponieważ słonie afrykańskie żyją w bardzo gorącym klimacie, mają również większe uszy od słonia indyjskiego. Uszy te są niezbędne do wachlowania się, dzięki czemu słoń afrykański może się schłodzić. Mimo swoich rozmiarów, słonie są doskonałymi pływakami. Używając trąby jako chrap (rury do oddychania ).

Czy kiedyś nurkowałeś z rurką do oddychania (snorkeling - nurkowanie z fajką)?
Jeśli tak to mniej więcej wiesz jak to jest u słoni.

Czy wiesz, że słoń jest tak ciężki, że musi spać w pozycji stojącej?
Dorosły słoń waży do 6 ton i będzie miał prawie 4 m wzrostu. Gdy urodzi się słoniątko waży ono ponad 100 kg.Jak można określić wiek słonia?

Wiek słonia najczęściej fachowcy określają po uzębieniu. Uzębienie słonia to sześć lewych i sześć prawych zębów trzonowych – jednak nie rosną one jednocześnie a sukcesywnie (jeden po drugim). Szósty ząb – ostatni, który jest wielkości cegły pojawia się w wieku 45 lat i jego zadaniem jest służyć słoniowi przez 20 lat. Potem słoń staje się bezzębny.


Również wzrost przednich kłów - ciosów może świadczyć ogólnie o jego wieku. Ciosy rosną przez całe życie słonia, czasem aż do 17 cm rocznie. Mogą osiągnąć ponad 3 metry długości i ciężar 90 kilogramów (ciężar 1 ciosa: od ok. 30 do 45 kg).


Królestwo czerwonych słoni z Tsawo

Pierwsze afrykańskie słonie jakie zobaczyłem w Kenii miały kolor czerwony i żyły w Parku Narodowym Tsavo. Kenia jest jedynym krajem na świecie, w którym natknąć się można na taki czerwone słonie. W istocie one są w kolorze szarym jak wszędzie, lecz słonie afrykańskie "Czerwone" nazywane są ze względu na to, że się uwielbiają tarzać w błocie, które nadaje im ten niezwykły kolor. Lubią też ocierać się o ogromne drzewa - afrykańskie akacje i baobaby.


Park Narodowy Tsavo jest największym terenem chronionym w Kenii (zajmuje obszar ponad 20 tys. km2 ) – jest to prawdopodobnie największy obszarów chronionych na świecie, gdzie dziki zwierzęta żyją na wolności, a słonie są pod całkowitą ochroną.
Niestety w parku ciągle toczą się walkę z kłusownikami (rejony najbardziej wysuniętego na północ), którzy nielegalnie zabijają zwierzęta m.in. słonie i nosorożce dla ich pięknych kłów. W Kenii powstał sierociniec dla małych słoni i nosorożców. Setki zwierząt zawdzięczają życie Pani Daphne Sheldrick, która pięćdziesiąt lat swojego życia poświęciła słoniom i nosorożcom, walcząc o ich bezpieczeństwo i prawa. Wraz z mężem założyła sierociniec dla słoni, do którego trafiają maleństwa, bo ich matki zabili kłusownicy. Młode, które zwykle z winy człowieka utraciły matkę, najpierw trafiają do ośrodka
w Nairobi. Gdy kończą dwa lata zostają przewiezione do specjalnej zagrody położonej w Parku Narodowym Tsavo. Tam do 12 roku życia uczą się samodzielności, a następnie zostają wypuszczone na wolność. Każdego roku fundacja David Sheldrick Wildlife Trustod obejmuje opieką około tuzina (12) osieroconych słoniątek. Pani Daphne wie o słoniach wszystko. Już dziś jest legendą Kenii.


Uwaga na dzikie samotne słonie podczas Safari!

Czy wiesz dlaczego samotny słoń jest niebezpieczny - może zaatakować i stratować przeciwnika?

Podczas safari należy bacznie obserwować zachowanie samotnych słoni. Samotny słoń może być chory albo wyrzucony lub oderwany chwilowo od stada, nie czuje się bezpiecznie i może być agresywny. Taki słoń może być niebezpieczny dla turystów. Trzeba być bardzo czujnym, bo w każdej chwili słoń może „postawić” uszy do ataku, ruszyć na samochód i zupełnie go staranować zadeptując jego pasażerów. Obserwując samotnego słonia należy to zawsze robić przy włączonym silniku samochodu. We wszystkich Parkach Narodowych Kenii nie wolno wysiadać z samochodu ani spacerować!

Mieliśmy taką przygodę w Parku Narodowym Samburu, gdzie samotnemu słoniowi robiliśmy zdjęcia. Nagle słoń gwałtownie odwrócił się w naszym kierunku, postawił swoje ogromne uszy i podniósł nogę w chęci ruszenia na nas. Nasz przewodnik kenijski David natychmiast odjechał z tego miejsca i długo, długo jechał tak, aby słoń nas nie dogonił. Piloci kenijscy znają doskonale zachowanie dzikich zwierząt. Kiedy my robimy zdjęcia i zachwycamy się przyrodą, oni obserwują i sprawdzają zachowanie zwierząt.
Zabronione są wszelkie wycieczki piesze po safari, aby nie doszło to wypadku podobnego do tego ze stycznia 2010, kiedy to rozwścieczony słoń zabił amerykańską turystkę - matkę z dzieckiem.


Biblia o słoniach

Czy wiesz, że jeszcze nie tak dawno temu ludzi myśleli, że to słońce krąży wokół Ziemi?
W czasach, gdy powstawała Biblia myślano, że świat jest płaski i podtrzymywany przez 3 wielkie słonie. Ktoś zapytał: "Co podtrzymuje świat?".
Inny powiedział: "Trzy słonie".
Potem ktoś odważył się zapytać: "A co podtrzymuje słonie?"
Odpowiedzią było: "Wielki żółw". I tak rozwijała się pierwotna nauka.

Dopiero w roku 1543 po śmierci Mikołaja Kopernika ogłoszono jego teorię heliocentryczną (słońce w centrum) polegającą na tym, że ziemia jest okrągła i to ziemia krąży wokół Słońca. Teoria ta była zaczerpnięta z teorii starożytnych Greków od Arystarcha z Samos.

Wszystko co dobre zawsze się kończy

Z moich osobistych doświadczeń mogę stwierdzić, że słonie afrykańskie i słonie indyjskie w dzisiejszych czasach żyją w zupełnie inaczej.
Słonie indyjskie z Azji żyją razem z ludźmi i są udomowione. Natomiast słonie afrykańskie wciąż są dzikie - są zwierzętami żyjącymi w naturze - na wolności.
Właśnie dlatego - dla naszego bezpieczeństwa - w Parku Narodowym Masai Mara gdzie obserwowaliśmy nad rzeka rodzinę hipopotamów, musieliśmy opuścić Jeepa i byliśmy eskortowani przez uzbrojonych strażników Parku. Szkoda, że wszystko co dobre zawsze się kończy, bo uwielbiam takie wyprawy.


Cieszę się, że mogłem zobaczyć słonie nie tylko w ZOO, ale w naturalnym ich środowisku - na dziko. Podróż do Tajlandii (2008) oraz Kenii (2010) były dla mnie niezwykłą i niezapomnianą przygodą w życiu. Chciałbym tam jeszcze kiedyś wrócić.

Galeria zdjęć przyrody Kenii z muzyką >>

Ponieważ z czasem wiele zapominamy, pragnę tu utrwalić swoje przygdy. Mam nadzieję, że zamieszczone informacje są ciekawe i mogą pobudzić Twoją wyobraźnię, tak ,,jakbyś tam był" razem ze mną. Proszę napisz swoje odczucia i przemyslenia w komenatrzu niżej, za co z góry Ci dziękuję.

Pozdrawiam
Michał Zarzycki
http://www.michalzarzycki.pl/

Proszę klikij LUBIĘ TO na profilu BLOG michalzarzycki.pl >>
Dziękuję

====

Film z Safari z Kenii (luty/marzec 2010) >>

. .

Bibliografia:
Podręcznik z przedmiotu Przyroda - klasa VI
Podróże marzeń: Kenia - Biblioteka Gazety Wyborczej
Podróże marzeń: Tajlandia - Biblioteka Gazety Wyborczej
„Zwierzęta Sawanny” – seria „W Królestwie Zwierząt”
http://www.animal.pl/slonie.htm
http://wiem.onet.pl/wiem/
http://www.oek73.obywatel.pl/kenia21.htm
http://republika.pl/zwierzyniec1/slonie.htm

MOJE BLOGI:

KIBOKO - "rzeczny koń" Afryki

Kochane Żyrafy z Kenii >>

Pierwszy człowiek na Ziemi pochodził z okolic jeziora Turkana >>

SERWAL czyli sienkiewiczowski WOBO >>

Czy można zaobserwować Pole Magnetyczne Ziemi?

Pierwszy dzień listopada >>

Ciekawe i polecane blogi innych:

Indianie Uros z trzcinowych wysp jeziora Titicaca>>

Kanion Antylop - raj dla fotografików >>

Wyprawa do kanionu Colca - Peru >>

Ten wpis czytano 6219 razy.
bardzo fajny blog, gratuluję ...
polecam też sierociniec dla słoni na Sri Lance

www.glokor.eu
Centrum Badawczo - Rozwojowe GLOKOR - Czwartek, 17 Listopad 2011 19:41
Film na blogu już działa!
Michał Zarzycki - Niedziela, 27 Luty 2011 16:12
Wspaniała podróż i relacja.
Jacek Kul - Czwartek, 30 Grudzień 2010 20:23
Słonie kojarzą się bardzo sympatycznie. Ciekawe dlaczego utarło się powiedzenie, że przynoszą one szczęście? 
Renata Zarzycka - Piątek, 17 Grudzień 2010 17:20
Co czułam? Czułam więź z tamtą krainą i pragnienie, żeby nikt tego nie zakłócił. Co myślałam? Myślałam,że to świetnie że są tacy chłopcy jak Ty, bo przecież oni zadbają o przyszłość naszej Ziemi. Czuję też wdzięczność i podziw dla Ciebie że niczego nie marnujesz ale co dostajesz to pomnażasz.Dzięki.
Ewa - Poniedziałek, 01 Listopad 2010 20:23
Piękny kraj z niezwykłą kulturą.
Fajnie to wszystko opisujesz,warto zajrzeć.
Jacek Kul - Piątek, 08 Październik 2010 21:10
Wspaniały ten blog czasami bede tu wracał jak umiescisz cos znowu ciekawego pozdrawiam
edek1956 - Poniedziałek, 13 Wrzesień 2010 06:48
Piękne filmy tak jakbym tam była, dziękuję wspaniała praca.
Maria - Niedziela, 12 Wrzesień 2010 23:19
... kapitalny blog ...
Radosław Walkowiak - Niedziela, 12 Wrzesień 2010 21:22
Wspaniały i pouczajacy blog
.Kamil - Sobota, 11 Wrzesień 2010 19:09