Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   mnich_Ekologii   Pierwszy człowiek pochodził z okolic jeziora Turkana
14

Pierwszy człowiek pochodził z okolic jeziora Turkana

Pierwszy człowiek na Ziemi pochodził z okolic jeziora Turkana

Opracowanie: Michał Zarzycki; Autor zdjęć: Piotr Zarzycki

Na przestrzeni lutego i marca 2010 roku wraz z rodzicami byłem na safarii w Kenii.
W ciągu 2 tygodnie podróży poznałem równikowo-afrykańską przyrodę od bujnych lasów, po sawanny i pustynie oraz mieszkające tam dzikie zwierząta. Poznałem również historie, kulturę i zwyczaje ludów zamieszkujących tamtejsze okolice. Masajowie z południowo-wschodniej Kenii są już wszystkim dość dobrze znami. Ale czy znacie inne ludy afrykańskie zamieszkujące Kenię?

W tym miejscu pragnę napisać o niezwykłych ludach północno-zachodniej Kenii, którzy w odróżnieniu od bojowniczych Masajów, swój szacunek zdobywali doświaczeniem i mądrością. Wszystkie te ludy mają upodobanie do prezentacji turystom swoich wysokich skoków.

Przy okazji dowiedziałem się, że na tych właśnie terenach żyli nasi pra, pra, pra ........ dziadowie - nasi potomkowie - pierwsi ludzie na Ziemi.

Jezioro Turkana

Lake Turkana (Jezioro Turkana) jest głównym celem podróży każdej wyprawy safari w tej części kraju. Jezioro ma 300 km długości i 50 km szerokości a jego północny kraniec należy do Etiopii. Naszym celem był Park Narodowy Samburu. Podróż w to miejsce z Nairobi trwała aż dwa dni, przy czym dodam, że w większości setki kilometrów jeździliśmy polnymi drogami bez asfaltu.

Okazuje się, że okolice Turkana są prawdopodobnie kolebką ludzkości.
Paleontolog Richard Leakry wraz z grupą innych naukowców, przez wiele lat odkrywał spod ziemi szczątki kości hominidów (łac. Hominidae - człowiekowate) i kamienne narzędzia. Były one dowodem na to że już przed 2 mln lat na tym obszarze mieszkały istoty stosunkowo z wysokim poziomem inteligencji. Zrekonstruowaną czaszkę oznaczono numerem „1470”. Ustalono że jest najstarszym dowodem ewolucji człowieka z małp człekokształtnych. Znalezisko pozwoliło ustalić wiek hominidy na ok. 0,5 mln (pół miliona) lat.


Kobiety z Samburu

Rdzenni mieszkańcy tych terenów, czyli ludy pasterskie, są raczej nieliczni – to w większości plemiona o wojowniczych tradycjach: Samburu, Turkana, Rendille i Boran. Po dziś dzień wiele sporów rozstrzyga się tu przy pomocy broni niezależnie od oficjalnego wymiaru sprawiedliwości. Tradycyjną bronią są 2,5 metrowe włócznie, pałki zakończone kulą, krótkie noże, a do obrony służą tarcze ze skóry bawołu, żyrafy lub hipopotama.

Kiedy byłem w wiosce plemion Samburu i Turkana dowiedziałem się, że najczęstsze spory toczy się o dostęp do wody. Karą za zabicie człowieka z tego samego plemienia było odebranie tej osobie 18 krów.

Różnice między wyglądem Samburu a Turkana

Kobiety z plemion Turkana i Samburu różnią się wyglądem.

Kobiety Turkana posiadają długie włosy, ubrania w ciemnym kolorze, długie sznury korali oplatających szyję, a wśród nich mężatki mają złotą obręcz w stylu naszyjnika,.

Zaś Samburu posiadały jaśniejsze ubrania, ogolone włosy na głowie, dużo korali, a na uchu mężatki wielki łańcuszek.

Mężczyźni z plemion Samburu również noszą ozdoby z koralików lecz nieco skromniejsze niż kobiety.


Mężczyźni z pleminia Turkana nosza na głowach czapki z czarnych strusich piór. Dodatm w tym miejscu, iż strusie samce mają pióra czarne a samice - szare.

Ludy te mieszkają c szałasach, gdzie mężczyźni z gałęzi robią szkielet takiego domu, a kobiety utykają ściany łajnem bydła tworząc w ten sposób ściany na coś w rodzaju tynku.
Ludy te śpią na skórach. W szałasach mają palenisko, na którym gotują potrawy.


We wspólnej wiosce plemion Samburu i Turkana koło hotelu Samburu Serena Lodge znajduje się przedszkole oraz szkoła dla dzieci zbudowane w formie szałasu z gałęzi. Dzieci uczą się tam podstawowych informacji oraz języka angielskiego. W szałasach dzieci uczą się bez światła elektrycznego.


Wioska ma również swój parlament i sąd do którego mają tylko wstęp mężczyźni.

Ludy te słyną również z usuwania dolnych „jedynek” czyli ze szpary między zębami w dolnej szczęce. Taki rytuał pozwala na możliwość podania płynów i ziół podczas osobie ciężko chorej.


Lud Turkana

Lud Turkana liczy sobie około 280 tys. osób. Zamieszkuje północno-zachodnią część Kenii, między jeziorem Turkana a stromym brzegiem Wielkiego Rowu Tektonicznego, na granicy z Ugandą.

Podstawowym składnikiem wyżywienia są: krew i mleko. Turkana potrafią ,,suszyć’’ ugotowane mleko do proszku. Zgniecione owoce suszą lub mieszają z krwią bydlęcą i przyrządzają do placków. W porze deszczowej ( marzec-sierpień) kobiety uprawiają małe poletka, na których rosną dynie i proso. Dietę uzupełniają w ryby, mięso kozy, wielbłąda i owcy, natomiast osły służą wyłącznie jako zwierzęta juczne (przenoszące ładunek na grzbiecie). Ze skóry wielbłąda robione są pojemniki do przechowywania masła, mleka i łoju (tłuszczu). Natomiast ze strusich piór zrobiona jest piękna czarna czapka która noszą dostojnicy plemienia Turkana.

Wizyta w wiosce plemion Turkana i Samburu była dla mnie bardzo ciekawa. Poznałem kulturę tych plemion, ich prosty styl życia, radość i uśmiech na twarzach.. Podobały mi się, muzyka, przyśpiewki i tańce plemienne, w których również uczestniczyłem. Nauczyłem się tam krzesać ogień z patyka i wysuszonych odchodów osła.


Język Suahili

W Kenii poznałem wiele słów w języku suahili, którymi posługują się rdzenni mieszkańcy Kenii i sąsiednich krajów. Czy wiesz, że ,,Simba” w języku suahili,, oznacza lwa, a ,,Rafiki’’ to przyjaciel?
Natomiast słynne powiedzenie ,,HAKUNA MATATA’’ oznacza ‘’to nie jest problem" a inaczej O.K.

Krótki słowniczek suahili - polski:

Asante………. Dziękuję
Asante sana …… Dziękuję bardzo
Habari Gani?........ Jak się masz? Jak się czujesz?
Hukana Matata ….. Nie ma problemu. To nie jest problem
Jambo ………….. Cześć
Karibu ……………. Witaj
Kwaheri .……….. Dowidzenia
Mzuri Sana ……… Bardzo piękny (a,)
Rafiki …………..Przyjaciel
Sana …………….. Bardzo
Safari ……………. Podróż
Simba …………… Lew

Ciekawe czy zgadniesz co oznacza zdanie: ,,Kenia mzuri sana’’?

Wciąż jestem pod wrażeniem tej niezwykłej wyprawy oraz przemiłych ludów Turkana, Samburu, Kikuju i Masajów z Kenii, których miałem przyjemność spotkać na swojej drodze.
Do tego przepiękna dzika przyroda i zwierzęta, które obserwowaliśmy w ich naturalnym środowisku podczas 2-tygodnie SAFARI. Zobaczyłem jak polują dzikie koty (serwal, gepart, lampart), jak lew zjada zebrę, jak ziewa hipopotam. Mogłem pokarmić i pocałować żyrafę. Ale były też mrożące krew w żyłach sytuacje wtedy, kiedy stawiając szeroko ogromne uszy, do ataku na nas przygotwywał się samotny słoń. Trzeba było szybko odjeżdżąć na pełnym gazie.
Wyprawa ta była dla mnie wielką przygodą, którą będę pamiętał zawsze.

Krótki filmowy reportaż z tej wizyty, możecie zobaczyć tutaj - link:
http://www.vimeo.com/10320791

. .

Zapraszam

Z pozdrowieniami
Michał Zarzycki
http://www.michalzarzycki.pl/

Wspomóż blog MichalZarzycki.pl w konkursie Blog Roku 2011 w kategorii TEEN na Facebooku i wyślij SMS - zaproś znajomych do akcji>>

Proszę klikij LUBIĘ TO na profilu BLOG michalzarzycki.pl >>

Dziękuję


Materiały źródłowe:
Podróże marzeń: Kenia - Biblioteka Gazety Wyborczej

P.S.
Wcześniej napisałem blog:

KIBOKO - "rzeczny koń" Afryki

Kochane Żyrafy z Kenii >>

W królestwie słoni >>

SERWAL czyli sienkiewiczowski WOBO >>

Czy można zaobserwować Pole Magnetyczne Ziemi?

Pierwszy dzień listopada >>

Ciekawe i polecane blogi innych:

Indianie Uros z trzcinowych wysp jeziora Titicaca>>

Kanion Antylop - raj dla fotografików >>

Wyprawa do kanionu Colca - Peru >>

Ten wpis czytano 8382 razy.
Tacy właśnie ludzie chyba bardziej potrafią "żyć naprawdę" tzn.dostrzegać sens w najdrobniejszych rzeczach ciesząc się tym czego my często nie doceniamy.
Jacek Kul - Poniedziałek, 21 Marzec 2011 23:19
Bardzo ciekawi ludzie - niby prości i prymitywni, ale zawsze uśmiechnięci, potrafiący cieszyć się swoim życiem oraz tym co mają. 
Renata Zarzycka - Środa, 26 Styczeń 2011 14:19
Bardzo ciekawy blog....Pozdrawiam serdecznie.
Justyna Ucińska - Niedziela, 14 Listopad 2010 19:33
Wspaniała realcja,masz bardzo ciekawe doświadczenia,dziękuje za zaproszenie.
Jacek Kul - Piątek, 08 Październik 2010 21:07
Super doświadczenie antropologiczne też :>
Hubert Werner - Sobota, 02 Październik 2010 00:18
Wspaniałe fotki . wspaniała takze przygode miałes w tym zakatku swiata
edek1956 - Czwartek, 02 Wrzesień 2010 07:45
świetny blog, bardzo ciekawy i napisany łatwym do zrozumienia językiem :)
Ania - Środa, 01 Wrzesień 2010 18:34
Jestem zachwycona Twoim blogiem , wspaniała podróż, super fotki :)))))))
Dana Szym - Czwartek, 26 Sierpień 2010 02:35
Blog jest super, nic dodać i nic ująć, bardzo ciekawy, interesujący i profesjonalnie " zrobiony ", moje gratulacje, a fotografie kapitalne, szczególnie te z autorem w roli głównej. Pozdrawiam serdecznie !!!
Radosław Walkowiak - Środa, 25 Sierpień 2010 14:16
Wspaniała podróż po "bardzo pięknej Kenii". Ciekawe zdjęcia. Brakuje mi pejzaży i jeziora.
Lilka - Wtorek, 24 Sierpień 2010 21:34
Zazdroszcze Ci tej wspanialej wyprawy i pieknych zdjeć
Kwaheri :)
Faber - Wtorek, 24 Sierpień 2010 20:47
Bardzo interesujący blog.
Faber - Wtorek, 24 Sierpień 2010 20:45
Fajny blog baardzo mnie zaciekawił wspaniałe fotki zostały umieszczone pozdrawiam czesc
.Kamil - Wtorek, 24 Sierpień 2010 19:51
NO bardzo dziekuje za zaproszenie lecz niestety musiałem skorzystac jest po prostu bardzo ciekawy blog zopisem oraz posiadawspaniałe fotki z podruzy po Kenii a na sam koniec ci odpowiadam Kenia mzuri .... itd oznacza Kenia bardzo piekna czesc pozdrawiam
edek1956 - Wtorek, 24 Sierpień 2010 18:43