Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   mnich_Ekologii   Drzewo Życia
13

Drzewo Życia

EKOLOGIA I OCHRONA LASÓW - opowieść dla dzieci i dorosłych w formie: "Mit Grecki".

Drzewo Życia
autor: Michał Zarzycki

Las tętnił życiem. Był pełen skrzeczących ptaków i zwierząt. Pewnego razu zwierzęta zobaczyły, że przez las wędruje mężczyzna. Zapanowała cisza. Zwierzęta obserwowały człowieka. Mężczyzna zatrzymał się i spojrzał na wysokie drzewo. Podniósł siekierę, którą miał w rękach i uderzył w pień drzewa. Trach, trach, trach – rozniosło się po lesie. I znów: łup, łup, łup.
.
drwal
.
Zwierzęta wezwały na pomoc Morfeusza - boga lasów i sennych marzeń oraz boginie strzegące ładu między ludźmi i rytmem natury - siostry Hory. Tym czasem mężczyzna otarł pot z czoła i znów się zamierzył – rach, ciach, trach, łup.
.
morfeusz i siotry Hory
.
Wiadomość o niszczeniu drzewa otrzymali bogowie przyrody - Seleni, Artemida - opiekunka świata roślin i zwierząt, Mojry - boginki przeznaczenia, Zeus i Atena bogini mądrości. Poprosili oni Morfeusza aby uśpił drwala. Tak też uczynił.
.
W tej chwili wąż mieszkający na drzewie, zsunął się po pniu do miejsca, w którym spał człowiek i zasyczał mu do ucha:
- Ssssssssss człowieku, to drzewo czyni cuda. To mój dom, gdzie żyły pokolenia moich przodków. Nie śśśśścinaj go.
.
wąż
.
Z drzewa sfrunęły pustułki i zaśpiewały człowiekowi nad głową:
- Nie wolno ci ściąć tego drzewa. My pustułki, lecąc nad lasem widziałyśmy, co dzieje się, gdy człowiek wycina las. Wkrótce nic tu nie zostanie. Jeśli zetniesz to drzewo, uczynisz z nas bezdomnych. Gdzie będziemy mieć swój dom?
.
pustułki
..
Za pustułkami przyfrunęły też dwa motyle:
- Panie, widziałyśmy, co robi człowiek. Ścina jedno drzewo, a potem wraca po następne i następne. Korzenie drzew uschną i nie zostanie nic, co podtrzymywałoby ziemię. Kiedy nadejdą ulewne deszcze, grunt osunie się, ziemia zamieni się w skorupę, a las stanie się pustynią. Gdzie będą rosnąć kwiaty które nas żywią?
..
motyle
..
Leśne pszczoły usiadły przy uchu mężczyzny bzycząc:
-Bzz, fruwamy od drzewa do drzewa i z kwiatka na kwiatek, zbierając pyłek. W ten sposób sprawiamy, że wszystkie rośliny w lesie kwitną i rodzą owoce. Stworzenia w lesie zależą wzajemnie od siebie, a zrujnowany las to zrujnowane życie. Bzz, bzzz.
..
Do śpiącego mężczyzny podszedł dzik.
- Panie, ścinasz to drzewo nie myśląc o przyszłości. Co stanie się jutro zależy od tego, co robimy dziś. Ten kto każe ci wyciąć drzewo nie myśli o swoich dzieciach, którym przyjdzie żyć w świecie bez drzew.
..
dzik
..
Wreszcie Nimfa, która żyła w lesie, uklęknęła obok mężczyzny i wyszeptała:
- Czy wiesz, czego potrzebują wszystkie żywe istoty? Tlenu! Jeśli wytniesz las, zniszczysz coś, co daje nam życie! Prosimy, kiedy się obudzisz, spójrz na nas innym wzrokiem.
..
nimfa
.
Mężczyzna zbudził się. Ujrzał Nimfę i stworzenia, których życie zależało od tego drzewa. Przez gałęzie wielkiego drzewa przelatywały promienie słońca.
.
las w promieniach słońca
.
To światło boga Zeusa, obserwującego całe zdarzenie. Zwierzęta milczały, wpatrzone w drwala. Mężczyzna chwycił siekierę, uniósł ramię, stanął, spojrzał na Nimfy i zwierzęta. Zrozumiał co chciał uczynić Naturze.
.
.
Odwrócił się i począł iść w stronę skraju lasu. Zwierzęta ucieszyły się, zadowoleni bogowie wrócili do swych obowiązków, a las znów tętnił życiem.
.
.
P.S.
To jedno z moich zadań na język polski do w kl. VI SP

Ciekawe i polecane blogi o innej tematyce >>>

Ten wpis czytano 3939 razy.
Świetna bajka! Pokazałeś w prosty sposób jakie znaczenie ma las dla człowieka. To są właśnie tzw. pozaprodukcyjne funkcje lasu, bardzo istotne a często niedoceniane. Przedstawiłeś te funkcje bardzo obrazowo. Ukończyłem wydział leśny i choć teraz jestem leśnikiem "wierzącym ale niepraktykującym" to kilka lat spędziłem w lesie i mam o nim pojęcie. Gratulacje i tak trzymaj! Karol Szyguła
klub-zdrowego-zycia-pl - Niedziela, 21 Sierpień 2011 22:06
i ja również jestem pod wrażeniem! i to wielkim! Gratulacje, Michał:)
niesamowite, że młodzi ludzie mogą stworzyć tak piękne dzieło :)
Iwona Zięba - Środa, 17 Sierpień 2011 18:25
Dzieki za wspaniały blog pieknie napisany polece go synowi jestem pod wrazeniem pozdrawiam serdecznie
edek1956 - Wtorek, 22 Luty 2011 01:05
Pozwoliłam sobie posłać Twoją opowieść w świat; jest na FB.
Marlena - Piątek, 18 Luty 2011 22:28
Jestem naprawdę pod wielkim wrażeniem; piękna opowieść ! Napisane bardzo lekko i równie lekko się czyta. Poza tym wielka dojrzałość, nie tylko w słowie. Naprawdę duży szacun.
Marlena - Piątek, 18 Luty 2011 22:22
Bardzo mi sie podoba to co napisałes ,... bardzo obrazowo ..Gdyby tak była pomoc w momencie gdy ludzie właśnie niszcza lasy i zaśmiecaja to dziś mielibysmy tak wspaniałe miejsca jak na fotkach ........Ale czy Zeus zechce coś zrobic w tym kierunku?
Małgorzata Hawryluk - Sobota, 29 Styczeń 2011 19:19
Oby lasy były tak piękne i czyte zawsze jak na tych obrazkach, aby nie były zasmiecane, bo coraz częściej takie obrazki można spotkać. Może Zeus raczy popatrzyć na to co się dzieje w naszych lasach i coś z tym zrobić?
Renata Zarzycka - Poniedziałek, 17 Styczeń 2011 22:18
P.s. ale fajna ta nimfa!!!
Ewa - Sobota, 08 Styczeń 2011 23:20
Bardzo dobre i do tego niesie podstawową wiedzę o ekologii.Wszystko się zgadza i jest miłe dla oka i ucha.Ocena najwyższa.
Ewa - Sobota, 08 Styczeń 2011 23:18
Dziękuje Robercie. Możliwe, że jeszcze coś napiszę na ten temat. Dowiemy się w przyszłości:)
Michał Zarzycki - Środa, 05 Styczeń 2011 15:24
To piękne przesłanie o ochronie przyrody i naszych lasów, zaczarowane w opowieści. :) 
Renata Zarzycka - Poniedziałek, 03 Styczeń 2011 20:13
Michale!mity greckie to było moje hobby w dzieciństwie(no, trochę wody upłynęło od tego czasu:))miło mi było powrócić do tych czasów gdy czytałem to co napisałeś.Twórz dalej interesujące opowieści bo masz w tym kierunku zdolności.Pozdrawiam Robert
Robert - Czwartek, 30 Grudzień 2010 20:16
Świetnie to przedstawiłeś!
Jacek Kul - Czwartek, 30 Grudzień 2010 13:26